TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET DEMİRYOLLARI MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ

  • TURİZM
Merkez Tarih
TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET DEMİRYOLLARI MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ 2018-07-01 10:00:00 / 2022-07-01 10:00:00

  TCDD’nin  tarihini yaşatmak, sanata ve sanatçıya katkıda bulunmak sorumluluğuyla önem verilen TCDD Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi yakın tarihimize ışık tutan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve TCDD’nin kuruluş yıllarında kullanılmış orijinal eserlerin sergilendiği müzelerden biridir.

  Ankara Gar Kompleksi içerisinde bulunan ve Ulu Önder Atatürk’ün talimatı gereği demiryolları mimarlarından Kemal Süha Esen tarafından “Ankara Oteli” olarak 1924 yılında projelendirilen bina TCDD Demiryolları Müzesi ve Sanat Galerisi olarak kullanılmadan önce sırasıyla; İşletme Müdürlüğü, Muhasebe Müdürlüğü, Kreş, Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu, Kısım Şefliği, Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı olarak kullanılmaktaydı. İki katlı olan taş bina, 1990 yılında TCDD tarafından restore edilerek giriş katı Sanat Galerisi, ikinci katı da Demiryolları Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Ön ve yan kısımlarında iki balkon yer alan binanın kilit kemerleri ve tüm cephelerin tamamı Ankara Taşı ile kaplıdır.

 Dönemin mimari akımına bağlı olarak yüksek tavanlı tasarlanan binanın girişin zemini İzmir Karosu/Malta Taşı kaplıdır. Karolar gri-beyaz olan zemin üzerine gri-siyah renkte sekiz kollu rüzgârgülü motiflidir.

 Simetrik planlı ön cephenin tam ortasında bulunan üç basamaklı bir merdivenin yardımıyla girilen binanın içine açılan iki kanatlı masif ve ahşap kapı yapının önemli süslerinden biridir.

 Erken Cumhuriyet dönemi eserlerinden olan bina otel olarak projelendirildiğinden odalar büyük sofaya açılmaktadır.

İlgili Etkinlikler

ANITKABİR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların &oum...

Puan: 0
ATATÜRK EVİ

    ATATÜRK EVİ     Atatürk’&uu...

Puan: 0
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESİ

 100 yıl öncesinin köy hayatı “Altınköy...

Puan: 5
PTT PUL MÜZE GEZİSİ

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya &cce...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı