DEVLET BÜYÜKLERİ ANIT MEZARLIĞI MÜZESİ

  • TURİZM
Merkez Tarih
DEVLET BÜYÜKLERİ ANIT MEZARLIĞI MÜZESİ 2018-07-01 12:00:00 / 2020-07-01 12:00:00

       Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları ile Cumhuriyetimizin kuruluşuna hayat veren Ulu Önder Atatürk’ün yakın silah arkadaşları olan İstiklâl Harbi Komutanlarının defnedilebilmesi için, düzenlenen ulusal ve tek kademeli yarışma sonucu birinci seçilen eser aynen uygulanarak, 2549 Sayılı Kanunla kurulmuş, 30 Ağustos 1988 tarihinde devlet töreniyle açılmıştır.

       08 Kasım 2006 tarihinde kanun hükmü değişikliğine gidilerek, TBMM Başkanları ve Başbakanların, 28 Ocak 2020 tarihinde yapılan değişiklik ile de eşlerinin Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığına defnedilmesi karara bağlanmıştır.

       Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığında gezilecek alanlar;

MÜZE

      Müze binası, giriş ve alt kat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığı Müzesinde, defnedilen Cumhurbaşkanları ile İstiklâl Savaşı Komutanlarının eşya, resim ve belgeleri sergilenmektedir. Ayrıca; gelen ziyaretçilere müzenin alt katında, Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığını tanıtan film gösterilmektedir.

KARADENİZ HAVUZU

       Ulu Önder Atatürk’ün emri ile 1931 yılında yaptırılmış olan Karadeniz Havuzu, Devlet Büyükleri Anıt Mezarlığı inşaatı kapsamında restore edilmiştir. Havuz çevresinde düzenlenen dinlenme alanında, gelen ziyaretçilere hizmet vermek üzere Karadeniz Büfesi bulunmaktadır.

MEZAR ALANLARI

       Mezarlık alanı içerisinde, tören alanını kaplayan sekizgen planlı yapı, anıt arayışına cevap verebilecek şekilde düşünülmüş, İstiklâl Savaşı Komutanlarını ve devlet erkânını bir çatı altında toplayan “OTAĞ ÇADIRI” formundan yola çıkılarak yapılmıştır. Simgenin altında yer alan Anısal Duvar, mezarlıkta yatanların isimlerinden oluşmuş bitmemiş bir duvar görüntüsündedir. Bundan sonra da defnedilecek her Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı için yeni bir taş konularak örülmesine devam edilecektir. Bu da Cumhuriyetimizin sürekliliğinin ve gelişiminin bir ifadesidir.

CUMHURİYET TARİHİ YOLU

     19 Mayıs’tan başlayarak Cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan tarih; soyut heykel ve simgelerle canlandırılarak, Türkiye’deki ilk büyük kapsamlı heykel düzenlemesi özelliğini taşımaktadır. Düzenlenen ulusal yarışma sonucunda “Cumhuriyet Tarihi Yolu” olarak 19 Mayıs 2002 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Pazartesi günleri kapalı.

Açık bulunduğu saatler :

Yaz    : 11.00 – 18.30

Kış     : 09.00 – 16.30

Girişler ücretsizdir.

İlgili Etkinlikler

ANITKABİR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların &oum...

Puan: 0
ATATÜRK EVİ MÜZE GEZİSİ

    ATATÜRK EVİ     Atatürk’&uu...

Puan: 0
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESİ

  Altındağ Belediyesi, 100 yıl öncesinin köy hayatını &...

Puan: 5
PTT PUL MÜZE GEZİSİ

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya &cce...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı