EYMİR GÖLÜ

  • GEZİ REHBERİ
Merkez Tarih
EYMİR GÖLÜ 2018-07-01 10:00:00 / 2022-07-01 10:00:00

Başkent sınırları içinde küçük bir göl olan Eymir Gölü, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) toprakları içinde yer almaktadır. Gölde ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımı da antrenmanlar yapmaktadır. Kendine özgü faunası ve florasıyla muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Eymir Gölü, kış mevsiminde donar ve ziyaretçilerine farklı bir manzara sunar.

Eymir Gölü’nün ortalama derinliği 3.80 metre olup, gölün uzunluğu ortalama 4, genişliği de 0.25 km’dir. Göl çevresinde en çok rastlanan kuş türleri ise; sakarmeke, yeşilbaşlı ördek, elmabai patka ve bahri türleridir.1930’lu yıllarda yazılan seyahat notlarında yer alan bilgilerde; göl çevresinin tamamen kıraç arazi topluluğundan oluştuğunu ve yeşillik namına herhangi bir yaşam belirtisinin olmadığı belirtilmiştir. 1960’lı yıllarda ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş’ın özel gayretleriyle bu kıraç arazi ve gölün çevresi ağaçlandırılmış ve bozkırın merkezi bir anda yemyeşil bir alan haline gelmiştir.

Eymir Gölü Ziyaret Saatleri

Eymir Gölü’ne balık tutmak, piknik yapmak, yürüyüş gibi çeşitli etkinlikler için gelebilirsiniz. Göle ziyaret saatleri ise 05.00 – 22.00 saatleri arasındadır.Eymir Gölü’ne giriş için herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Sadece araçla girmeyi düşünürseniz Giriş Kartı çıkarmanız gerekiyor.

İlgili Etkinlikler

TUZ GÖLÜ

  Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesi’ndedir....

Puan: 0
50. YIL PARKI

Ankara'nın seyir terası olarak bilinen 50.yıl parkı 135.000 m²...

Puan: 0
AHLATLIBEL ATATÜRK PARKI

 Çimlerine özgürce basılan yemyeşil bir d&uum...

Puan: 0
BOTANİK PARKI

BOTANİK PARKI Çankaya ve Cinnah caddeleri arasında saklı cen...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı