GENÇLİK PARKI

  • GEZİ REHBERİ
Merkez Tarih
GENÇLİK PARKI 2018-07-01 10:00:00 / 2022-07-01 10:00:00

GENÇLİK PARKI

Ankara'nın tarihi parklarından biri olan ve uzun yıllardır Başkentimizin sembolü haline gelen Gençlik Parkı, 275.000 m² alan üzerine kurulmuştur. 6 farklı giriş kapısı bulunan Gençlik Parkı, kentin en merkezi lokasyonunda yer alan bir eğlence ve gezi mekanıdır.

CUMHURİYET TARİHİNİN İLK PARKLARINDAN BİRİ

Gençlik Parkı, 1936 yılında inşa edilmeye başlamış ve yapımı tam 7 yıl sürmüştür. Kapılarını çok anlamlı bir tarihte, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 24’üncü yılında Ankaralıların hizmetine sunulan ve kapılarını misafirlerine açan Gençlik Parkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kentsel parklarından biridir. 2007 yılında büyük bir onarım ve yenilenme sürecinin başlatıldığı Gençlik Parkı, bugün 61.724 m² sert zemin, 45.782 m² sulu alan ve 1.790 m² çocuk oyun alanı ile Başkentlilerin ve kentimize dışarıdan gelen misafirlerin hizmetindedir.

Parkın köklü tarihine bir saygı duruşu olarak varlığını koruyan Cumhuriyet Anıtı, Gar Kapısı tarafında misafirlerini karşılar. Çevresindeki oturma alanları ve peyzajı ile güzel bir dinlence alanı olan bu bölgeden giriş yaparak Metro Kapısı’na doğru gittiğiniz taktirde, hediyelik eşyaların ve turizm tanıtım ünitelerinin yer aldığı bölgeye ulaşırsınız.

ANKARA’NIN NEFES ALMA NOKTASI

Asırlık ağaçları, rengarenk bahçeleri, yeşil alanları ile adeta Ankara’nın göbeğinde bir ‘vaha’ görünümünde olan parkın en büyük özelliği, yıllardan bu yana çocukları ve her yaştan oyun severleri ağırlayan lunaparkıdır.

EĞLENCE VE ADRENALİN SEVERLER AKIN EDİYOR

Işıklandırması, modern ulaşım sistemi, geniş otopark alanları ve her türlü aktivitenin yer aldığı merkezleri ile hem bir kültür sanat yuvası, hem de bir eğlence mekanı olan Gençlik Parkı’nın çevresindeki tüm güzergahlardan giriş imkanı sağlayan toplam 6 adet kapısı vardır. Çoğunlukla tercih edilen kapı ise eğlencenin soluksuz yaşandığı Lunapark kapısıdır.

25 bin metrekarelik bir alanda yer alan lunaparkta her meraka hitap eden oyun alanları, oyuncaklar ve dinlenme bölgeleri bulunmaktadır. Çocukluğu ve gençliği Ankara’da geçen herkesin yolunun muhakkak düştüğü bu renkli eğlence dünyası, turistlerin de büyük ilgisini çekmektedir.

Gençlik Parkı, İç Anadolu’nun orta yerinde yaşayıp da denize ve suya hasret kalanların da özlemini giderir. Göl kenarındaki banklar, gençleri, doğada vakit geçirmek isteyen yaşlılarımızı, soluklanmak isteyen aileleri ağırlar. Park, fotoğraf tutkunları için de çok özel görüntüleriyle vazgeçilmez bir mekandır.

Parkta hali hazırda 43 adet büfe, çay bahçesi ve pastaneler yer almaktadır. 42 bin metrekarelik havuz, su gösterileri ve ışıklandırması ile konuklarına görsel şov yaşatmaktadır.

KÜLTÜR VE SANATIN KALBİ BU PARKTA ATIYOR

10 bin metrekare opera binası ve 240 bin metrekarelik rekreasyon alanından oluşan Gençlik Parkı, bünyesindeki tiyatro binası, Kadın dayanışma merkezi, yabancı turistlere mihmandarlık yapmak amacıyla oluşturulan turizm ofisi, nikah ve düğün salonu, kültür ve gençlik merkezleri, Belediye kabul salonu, çay bahçeleri, restoranları ve yürüyüş alanları ile Ankara’nın kültürel yaşamına değer katan sosyal alanlarından biri olma özelliğini de korumaktadır.

Park bünyesinde bulunan toplam 638 kişilik binası, 8 bin metrekarelik kapalı alanı ile Ankara Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Başkentin en büyük tiyatro salonlarından biridir. Tiyatro ve gösteriler için özel olarak tasarlanan binada, sahne ve orkestra asansörlerine kadar her şey eksiksiz düşünülmüştür ve bu nedenle de yılın her dönemi pek çok tiyatro grubunu ağırlamaktadır.

Gençlik Merkezi ise gitar, org, bağlama, yabancı dil, masa tenisi, bilardo, air-hockey, mini golf, masa tenisi gibi aktivitelerin yer aldığı,100 kişilik sinema salonu ve kafeteryalarıyla gençlerin sosyalleşmesine ve bir arada vakit geçirebilmesine imkan tanır. Toplam iki bloktan oluşan gençlik merkezinin yanı sıra parkta bir de ‘kültür’ merkezi konuşlanmış durumdadır.

Toplam 2 bin 670 metrekare kapalı alana sahip olan Kültür Merkezi binası, çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak şekilde düzenlenmiştir. Akustik ses düzenlemesi olan 370 kişilik Necip Fazıl salonu, 90 kişilik KU-KA( Kukla-Karagöz) Salonu ve Türk Müziği Salonu olmak üzere 3 adet salonu bulunmaktadır. Burada düzenlenen kurs ve atölyelerde üretilen eserler, dönem dönem fuayede sergilenir. Kültür Merkezi içinde yer alan Başkent Tiyatro ise genç nesil sanatçıların eğitimi için çok özel bir merkezdir.

GÜVENLE VAKİT GEÇİREBİLECEĞİNİZ BİR PARK

Ankara’nın en merkezi lokasyonunda yer alan Gençlik Parkı’nın tüm güvenlik, temizlik ve bakım işleri Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Tertemiz tuvaletler, üst seviyede güvenlik donanımı ve tüm mekanların hijyenik koşulları ile herkesin gönül rahatlığıyla vakit geçirip, hizmetlerinden yararlanabileceği huzurlu bir mekandır. Çevresindeki yoğun trafik akışına ve özellikle günün belli saatlerinde yaşanan kalabalığa rağmen Gençlik Parkı’nın konukları otopark konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır. Gar girişi tarafından girilen kapalı otopark 2 bin 800 metrekare kapalı alanı ile 93 araçlık kapasiteye sahiptir. Park içinde iki farklı noktada açık otopark bulunmaktadır.

Pak içinde toplam 63 bin 600 metrekarelik yürüyüş yolu, 920 metrekarelik oyun alanları, 13 bin 200 metrekarelik yapı alanları ve 42 bin metrekarelik büyük havuz yer almaktadır. Bunun dışında bin 130 metrekarelik kaskatlı havuz ile 107 bin metrekarelik yeşil alan vardır.

İlgili Etkinlikler

TUZ GÖLÜ

  Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesi’ndedir....

Puan: 0
50. YIL PARKI

50. YIL PARKI Ankara'nın seyir terası olarak bilinen 50.yıl par...

Puan: 0
AHLATLIBEL ATATÜRK PARKI

 Çimlerine özgürce basılan yemyeşil bir d&uum...

Puan: 0
BOTANİK PARKI

BOTANİK PARKI Çankaya ve Cinnah caddeleri arasında saklı cen...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı