MOGAN PARKI

  • GEZİ REHBERİ
Merkez Tarih
MOGAN PARKI 2018-07-01 10:00:00 / 2022-07-01 10:00:00

MOGAN PARKI

Dinlenme, piknik ve eğlence gibi ortamlara ev sahipliği yapan Mogan Parkı, yaklaşık olarak 644,979 m² alan üzerinde bulunmaktadır. Çoğunlukla açık ve yarı açık alanları bulunan parkta, sportif ve kültürel faaliyetler de yer almaktadır.

Mogan Gölü veya yerel adıyla Gölbaşı Gölü, Ankara'nın 25 km güneyinde Gölbaşı ilçesinde bir göldür. Ankara’nın dinlence, piknik ve eğlence alanı olan Mogan Parkı, bu göl etrafında konuşlanmıştır. Toplam 644.979 m2 alan üzerine kurulu olan Mogan Parkı, büyük çoğunlukla açık, yarı açık mekanlar içerisinde yer alan dinlenme, piknik ve eğlence alanlarının yanı sıra çeşitli sportif ve kültürel faaliyet alanlarından oluşmaktadır.

Ahşap kıyı yolu, koşu ve yürüyüş yolları ile Ankara’nın bir başka ‘sahil kasabası’ görünümündeki parklarından biri olan Mogan’da, piknik alanları, asma köprülerle ulaşımın sağlandığı marina adası, çocuklar için oyun ve park alanları, engelli miniklerin gönlünce vakit geçirebileceği özel tasarlanmış oyun bölümleri, istasyonlu koşu pisti, 3 adet tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları vardır.

Çeşitli restoran ve kafeteryaların çevrelediği göl kenarındaki bu parkımızın rekreasyon alanında binicilik meraklıları için bir merkezin yanı sıra,  bir spor merkezi de bulunmaktadır. Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, danışma binaları ile tenis, golf, kaykay ve bisiklet kulübü binaları da yine bu alanda hizmet vermektedir.

Mogan Gölü'nün Haymana yolu kıyı şeridinde yer alan bölgede, yaklaşık 4 kilometrelik ahşap platformdan sahil yürüyüş bandı yer almaktadır. Seyir terasları ve oturma bankları ile göl keyfi yaşayıp temiz havadan faydalanmak isteyen Başkent sakinleri için mükemmel bir bölge olarak tasarlanmıştır.

Mogan göl kıyısında yapılan 25 metre yüksekliğindeki deniz fenerinin balkonundan gölün tüm güzelliği izlenebilir. Burası fotoğraf meraklıları için de eşsiz bir noktadır.

Mogan gölüne hakim bir tepede ise, bölge halkı ile tüm Başkentlilerin yararlanabileceği 3000 kişilik bir anfi tiyatro ve 1000 kişilik modern bir nikah salonu bulunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü, parkın tüm imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar için güvenlik ve temizlik ihtiyaçlarını kusursuz bir şekilde karşılamaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu Mogan Parkı’nda araç park yeri gibi bir sorun da bulunmamaktadır. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her beğeniye ve damak zevkine uygun sunum yapan mekanların yer aldığı Mogan’a ulaşım da çok kolaydır. 

İlgili Etkinlikler

TUZ GÖLÜ

  Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesi’ndedir....

Puan: 0
50. YIL PARKI

Ankara'nın seyir terası olarak bilinen 50.yıl parkı 135.000 m²...

Puan: 0
AHLATLIBEL ATATÜRK PARKI

 Çimlerine özgürce basılan yemyeşil bir d&uum...

Puan: 0
BOTANİK PARKI

BOTANİK PARKI Çankaya ve Cinnah caddeleri arasında saklı cen...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı