25. GEZİCİ FESTİVAL BEHİÇ AK AFİŞLERİ SERGİSİ

  • SERGİLER
Merkez Tarih
ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ 2019-12-02 00:00:00 / 2019-12-09 00:00:00

Ankara Sinema Derneği
Ankara Cinema Association
 
2-9 Aralık 2019
Açılış Tarihi: 2 Aralık 2019
2-9 December 2019
Opening Date: 2 December 2019
 
Çağdaş Sanatlar Merkezi
Abidin Dino Sergi Salonu
Contemporary Arts Center
Abidin Dino Exhibition Hall

 

Kimi şeyler diğeri ile özdeşleşir ve onsuz var olamayacakmış gibi hissettirir. Hint filmleri danssız, İstanbul sokakları kedisiz, Latin Amerika edebiyatı Marquez’siz, Hulusi Kentmen pala bıyıksız anılamayacağı gibi Gezici Festival afişleri de Behiç Ak’sız düşünülemez.
 
İlk defa 25 yıl önce yola çıkan Gezici Festival’in afişlerini o günden bugüne değin Behiç Ak tasarlamış, dolayısıyla festivalin ruhu Ak’ın çizgileri ile bütünleşmiştir.
 
Ercan Kesal’ın aynı anda doktor, senarist, oyuncu ve yazar olmasına şaşırdığımız gibi Behiç Ak da mimar, oyun ve çocuk kitabı yazarı, çizer, sanat yönetmeni kimlikleriyle bizi şaşırtıyor. Aynı zamanda da bir kedi sever. Cumhuriyet gazetesinde modern insanın gündelik hallerini eleştirel ve mizahi açıdan ele aldığı “Kim Kime Dum Duma” isimli bir köşeye sahip. Aynı anda bu kadar çok işle uğraşmasını ise “Sanat insanı şaşırtmaktır” diyerek açıklıyor. Daha basit açıklaması ise rutinden kaçma isteği.
 
Kendisine şimdiye dek, yazdığı oyunlar ve çocuk kitapları ile karikatürleri sorulmuş hep. Gezici Festival’e 25 yıldır görsel anlamda katkı sağlıyor olmasına değinenler ise oldukça az. Behiç Ak’ın geçmişten bugüne festival için hazırladığı afişlerde karakteristik çizgilerinin izini takip ettiğimizde ortaya yıllardır devamlılık sağlayan, bir yanıyla net ancak bir yanıyla da sürprizli desenler çıkıyor.
 
Afişlerin diğer bir ortak noktası ise renkler. 25 senedir afişten hiç eksik olmayan tek detay ise kedi. Bazen benekli, bazen bembeyaz, bazen çizgili, bazen ise pembe bir kedi afişlerin bazen kenarından bazen ortasından, kah boşlukta kah bir insanın omzunda sürekli bize gülümsüyor. Afişlerde yıllardır yer alan diğer başlıca unsurlar hep gülümseyen insanlar, kameralar ve film şeritleri.
 
Ak’ın artık gelenekselleşmiş figürlerine Festivalin 19’uncu senesinde bir defalık istisna ile farklı bir figür ekleniyor. Festivali yolculuğu sırasında hiç yalnız bırakmayan Tuncel Kurtiz’in vefat etmesinin ardından o sene kendisi afişin sağ alt köşesinde kırmızı fularıyla bizlere bakıyor.
 
Festivalin bu seneki afişinde elinde 25 sayısını tutan iki kişi ve bir film rulosunu yokuş yukarı tırmandıran insanlar var. Bize bir zorluğu anlatır gibiler, kim bilir? Behiç Ak‘ın kedisi ise rulonun üzerinde her zamanki gibi bize gülümsüyor. Tüm afişlere şöyle bir geriden baktığımızda gördüğümüz ise 25 senedir heyecanla ve tatlı bir telaşla koşturan insanlar oluyor.

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı