30 AĞUSTOS ZAFER PARKI

  • GEZİ REHBERİ
Merkez Tarih
30 AĞUSTOS ZAFER PARKI 2021-09-21 11:30:00 / 2022-10-04 11:30:00

      166 bin 51 m2lik alan üzerine kurulu olan 30 Ağustos Zafer Parkı, 1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmiş, devredildiği tarihten itibaren uzun yıllar Ankaralının kullanımına kapalı tutulan park, 30 Ağustos 2019 tarihinde Mansur Yavaş'ın talimatıyla “30 Ağustos Zafer Parkı” ismi verilerek halkın kullanımına açılmıştır.

      30 Ağustos Zafer Parkı'nın en önemli özelliği, şehrin en kalabalık olan merkezi alanları arasında ziyaretçilerini doğa ile baş başa bırakıyor olmasıdır. Sakinlerinin kendilerini doğayla bütün hissedebilmeleri için parkın yapımında yapay plastik malzemelerden uzak durulmuş; giriş kapısı, güvenlik kulübesi, çocuk oyun grupları, kent mobilyaları ve dekoratif elemanlar ahşaptan yapılmıştır. Araç trafiğine kapalı olan parkta, yürüyüş ve bisiklet yolu haricinde sert zemin bulunmamaktadır.

      30 Ağustos Zafer Parkı, gün içinde soluklanabileceğiniz, şehrin ortasında doğayla baş başa kalabileceğiniz hem güvenli hem de tabiatla tam anlamıyla uyumlu bir parktır. Sadece bitkisel olarak değil birçok kuş türünün göç rotasında yer alan park, aynı zamanda Pakistan papağanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

PARKTA NELER YAPABİLİRSİNİZ:

·         Parka gelen misafirler Ala Kafe'de ya da çim üzerinde çadırların altındaki masalarda zaman geçirebilirler.

·         Ala Kafe'nin yanında, parka gelen çocuklar için oyun oynayabilecekleri tamamen doğal malzemeden oluşan çocuk oyun grupları kullanılabilir.

·         Asfalt yol üzerine çizilen geleneksel çocuk oyunları yer almaktadır. Parkı ziyaret eden misafirler geniş çim alanlarda vakit geçirirken, ücretsiz Wi-Fi hizmetinden de yararlanabilirler.

·         Parkın içerisinde bisiklet kullanımı için 1.514 m uzunluğunda asfalt yol bulunmaktadır. Belediyemiz tarafından ilk defa uygulamaya geçirilen bisiklet kiralama noktaları ile çok uygun fiyatlara bisiklet kiralanıp eğlenceli vakitler geçirilebilir. Yine 1.540 m uzunluğunda kiremit irmiği ile kaplı doğal koşu yolunda koşu yapılabilir.

·         Parka gelen yaşlı ve engelli misafirler için de gerektiğinde kullanılmak üzere golf araçları ve tekerlekli sandalyeler kullanılabilir.

·         Vatani görevini yaparken şehit düşen kahraman askerlerimizin anısına, park içinde şehitlerimizin adlarının yazılı olduğu anıtı ziyaret edebilirsiniz.

 

         Parkın iki girişi bulunmaktadır; ana giriş Beştepe Caddesi'nden 17. Sokak istikameti üzerinden, diğer giriş ise Ankara’ya gelen-giden yolcuların zaman geçirebilmeleri için AŞTİ tarafındandır.

İlgili Etkinlikler

TUZ GÖLÜ

  Tuz Gölü İç Anadolu Bölgesi’ndedir....

Puan: 0
50. YIL PARKI

Ankara'nın seyir terası olarak bilinen 50.yıl parkı 135.000 m²...

Puan: 0
BOTANİK PARKI

BOTANİK PARKI Çankaya ve Cinnah caddeleri arasında saklı cen...

Puan: 0
EYMİR GÖLÜ

Başkent sınırları içinde küçük bir göl ol...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı