ANADOLU AÇIK HAVA MÜZESİ

  • TURİZM
Merkez Tarih
ANADOLU AÇIK HAVA MÜZESİ 2021-09-21 13:50:00 / 2022-10-04 12:20:00

Anadolu Açık Hava Müzesi ülkemizde henüz pek bilinmeyen bir müzecilik türüdür. Açık hava müzeciliğinde esas olan modernizm, kapitalizm gibi devasa güçler karşında yetim bırakılmış geleneksel yapıları ve çevresinde teşekkül eden kültürel birikimi araştırmak, sergilemek, yorumlamaktır. Bu meyanda Anadolu Açık Hava Müzesi, Türkiye’nin kültürel çeşitliliğini göstermek, bu geleneksel bilgiyi derinlemesine incelemek ve paylaşmak, gelecek kuşağın bu mirası tanımasına, ilham almasına olanak sağlamak üzere kurulmuştur.

Anadolu Açık Hava Müzesinde, Türkiye’nin değişik coğrafî bölgelerinden, 17. ve 20. yüzyıl arası mimarî örnekler arasından seçilen özel ve kamusal mekânlar bulunmaktadır. Bu bağlamda yerleşkesinde özel mekân olarak Anadolu’nun en kadim evi olan kerpiç ev, İç Anadolu Bölgesini temsilen 17. yüzyıl Ankara evi, Akdeniz bölgesi denilince ilk akla gelen “düğmeli ev” ve son olarak yerel söylemde “göz dolma” olarak adlandırılan Karadeniz evi yer almaktadır.

Türkiye’nin geleneksel mimarî çeşitliliğinin göstergesi olarak bu evlerin birlikteliğinden küçük bir Anadolu ortaya çıkmıştır. Küçük Anadolu’yu meydana getiren yapılar arasında geleneksel mesleklerin icra edildiği, sergilendiği bir çarşı da bulunmaktadır.

İlgili Etkinlikler

ANITKABİR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların &oum...

Puan: 0
ATATÜRK EVİ

    ATATÜRK EVİ     Atatürk’&uu...

Puan: 0
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESİ

 100 yıl öncesinin köy hayatı “Altınköy...

Puan: 5
PTT PUL MÜZE GEZİSİ

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya &cce...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı