YAŞAYAN MÜZE

  • TURİZM
Merkez Tarih
BEYPAZARI YAŞAYAN MÜZE 2021-09-15 09:00:00 / 2022-01-10 17:00:00

Yaşayan Müze Türkiye’nin ilk uygulamalı kültür müzesi olma özelliğini taşır. 20. yüzyılın hemen başlarında inşa edilmiş tipik bir Osmanlı dönemi Türk evinde hizmet vermektedir. Halk kültürünü, gündelik yaşam pratiklerini tüm yönleriyle sergilemek amacıyla 23 Nisan 2007’de Dr. Z. Sema Demir tarafından kurulmuştur.

Geleneksel Türk mimarisinin özgün örneklerinden biri olan bu ev, 1900’lü yılların başında inşa edilmiştir. Konak, Beypazarının eşraf ailelerinden Abbaslar olarak bilinen Ali Efendi ve Fatma Hanım’a aitti. Fatma Hanım Beypazarı’nın ilk kadın öğretmenlerinden biriydi. Ali Bey ise Beypazarı’nın ünlü keçilerinden elde edilen tiftiği İngiltere’ye ihraç eden bir tacirdi.

Ali Bey 1929’da, Fatma Hanım 1960’ta vefat ettikten sonra çocukları Beypazarı’nda ikamet etmediğinden evlerini satmıştı. 2000 yılına gelindiğinde bu ev Beypazarı Belediyesi tarafından evin son sahiplerinden satın alınmış ve kamusallaştırılmıştır. 2007 yılına gelindiğinde ise Abbaszâde Konağı Yaşayan Müzeye dönüşmüştür.

Bu doğrultuda Türkiye’de yaygınlık kazanmasını umduğumuz farklı bir müze olarak kurulan Yaşayan Müze dünyadaki benzer müzeler içinde de ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Yaşayan Müze geçmişimizin zengin ve köklü kültürünü ziyaretçilere göstermenin ötesinde ziyaretçisine bu kültürü uygulama ve yaşatma olanağı vermektedir. Burada etkinliklerin merkezinde yer alan ziyaretçiler kültürü etkin bir şekilde öğrenirler. Zira Yaşayan Müze “İşitirim, unuturum; görürüm, hatırlarım; yaparım, öğrenirim.” felsefesini kendine ilke edinmiştir.

Olanakları

Müzedeki “ sergi alanlarının” sanatçılar ve zanaatkârlar tarafından kullanılması mümkündür. Müzede ayrıca bilimsel toplantılar düzenlenmektedir. Aynı zamanda müze, geleneksel olarak tertip edilecek kına törenleri için kiralanabilen mekânlara sahiptir. Özel günlerde birlikte olabilmek için ise müze, eşsiz bir ortamdır. Son olarak Yaşayan Müze, ziyaretçilerine alış veriş, fotoğraf çekimi ve film kaydı yapma olanakları da vermektedir.

Müze, bünyesindeki “Bizim Kahve’yle, ziyaretçilerini geçmişin tatlarıyla tanıştırmaktadır. Karanfilli, kakuleli, misk-i amberli kahvelerin yanı sıra mevsim meyvelerinden geleneksel yöntemlerle yapılan Osmanlı şerbeti de ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Ayrıca ince belli bardakta tavşankanı çayınızın yanında hafif atıştırmalıkların tadını çıkarabilirsiniz.

“Bizim Kahve”, müze ziyaretçisi olsun olmasın herkesi müze ortamında kahve keyfine davet etmektedir. Bizim Kahve de akan zamanı durdurup küçük bir mola verebilirsiniz.

Yaşayan Müze ziyaretinizi size uzun yıllar hatırlatacak olan hediyelik eşyalara müze mekânı içinde yer alan Affan Dedenin Dükkânından ulaşabilirsiniz.  Türk kültüründen esinlenerek elde yapılmış hediyelik eşyalara küçük cep harçlıklarıyla sahip olabilirsiniz. Yaşayan Müze tarafından hazırlanan birçok armağan kendine özgüdür. Minyatürlü tabaklardan kırk bir kere maşallaha varıncaya kadar geniş bir koleksiyon meraklılarını bekliyor. Burada Türk kültürüne dair farklı ve ilginç kitaplara da ulaşabilirsiniz. Müzenin hediyelik eşya dükkânından alacağınız armağanlarla kendi özel koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz. 

ZİYARET SAATLERİ:

1 Nisan - 1 Kasım: 09.00 - 19.00

1 Kasım - 1 Nisan: 09.00 - 17.30

GİRİŞ ÜCRETLERİ: 

Tam Bilet: 12 TL

İndirimli Bilet: 9 TL

İlgili Etkinlikler

ANITKABİR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların &oum...

Puan: 0
ATATÜRK EVİ

    ATATÜRK EVİ     Atatürk’&uu...

Puan: 0
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESİ

 100 yıl öncesinin köy hayatı “Altınköy...

Puan: 5
PTT PUL MÜZE GEZİSİ

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya &cce...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı