HUACAS DE LAMBAYEQUE

  • SERGİLER
Merkez Tarih
ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ 2019-11-29 19:00:00 / 2019-12-09 20:00:00

HUACAS DE LAMBAYEQUE
 
Peru Cumhuriyeti Büyükelçiliği
 
29 Kasım - 9 Aralık 2019
Açılış Tarihi: 29 Kasım 2019
Saat: 19.00
29 November - 9 December
Opening Date: 29 November 2019
 Time: 7 pm
 
Çağdaş Sanatlar Merkezi
Eren Eyüboğlu Sergi Salonu
Contemporary Arts Center
Eren Eyüboğlu Exhibition Hall
 

Perulu ünlü fotoğraf sanatçısı Billy Hare (Lima,1946) tarafından hazırlanan ‘’Huacas de Lambayeque’’ isimli sergi, İnka İmparatorluğu öncesi yüzyıllarda Peru’nun kuzey kıyılarına hükmetmiş olan "Lambayeque" ve "Moche" antik kültürlerinin çeşitli arkeolojik alanlarını yansıtmaktadır.

Bu fotoğraf kayıtları, özellikle sanatçının, hem geçmiş ile bugün arasındaki, hem de antik mimari ve bıraktığı izler arasındaki uyumun hissedilebileceği yerlerdeki deneyimleriyle doludur ve gözlemciye iletilmek istenen tam olarak budur.
"Huacas de Lambayeque" fotoğraf sergisi 80'li yılların sonunda çekilen 36 adet siyah-beyaz fotoğraftan oluşmaktadır. Resimlerin birçoğu havadan fotoğraflandırılmıştır ve eski Peru medeniyetleri tarafından ’’Huacas’’ adı verilen kutsal anıtları ve yapıları yansıtan ve günümüzde hala korunan tarihi yerlerdir.

Bu fotoğraflar, doğal olayların ve insanoğlunun yüzyıllar boyunca manzarada bıraktığı değişiklikleri ortaya çıkarmaktadır ve bu tarihi mirasın geleceğine tanıklık etmektedir.

"Huacas de Lambayeque" del destacado fotógrafo peruano Billy Hare (Lima, 1946) muestra diversos sitios arqueológicos de las antiguas culturas “Lambayeque” y “Moche”, que se desarrollaron al norte del Perú, en los siglos previos al Imperio Inca.

Dicho registro fotográfico se encuentra impregnado, de notable manera, por la experiencia del autor en lugares en los que aún se puede sentir la armonía entre el pasado y el presente, así como entre la arquitectura antigua y sus huellas que ha dejado. Y ello es lo que se busca transmitir al observador.

La muestra fotográfica "Huacas de Lambayeque" está compuesta por 36 fotografías en blanco y negro, captadas a fines de la década de los 80.  Varias de ellas fueron obtenidas con tomas aéreas, que reflejan lugares y monumentos sagrados, denominados “huacas” por las antiguas civilizaciones peruanas,  y que actualmente son sitios históricos protegidos.

Estas imágenes revelan los cambios que han dejado en el paisaje el paso de los siglos, los fenómenos naturales y la acción del hombre y se convierten en un testimonio a futuro de este legado histórico.

İlgili Etkinlikler

MS'İN VİZÖRÜNDEN 45 KARE SANAL SERGİSİ

Ankara Multipl Skleroz (MS) Derneği & MS’in Vizörü...

Puan: 0
ANKARA RÜZGARI KÜLTÜR SANAT VE YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ ''SANAL...

 ANKARA RÜZGARI KÜLTÜR SANAT VE YAŞAMI DESTEKLEME...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı