PİLAVOĞLU HANI

  • TURİZM
Merkez Tarih
PİLAVOĞLU HAN 2020-07-29 00:00:00 / 2022-07-29 00:00:00

Pilavoğlu Hanı; Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Atpazarı mevkiinde bulunan tarihi bir handır. Çengel Han’ın doğusunda yer alır.

Tarihçe

Açıldığı ilk dönemlerde Ankara ticaretinin önemli noktalarından biri olan Pilavoğlu Hanı, zaman içerisinde farklı işlevlerle kullanılmıştır. Osmanlı'nın son, Cumhuriyet'in ilk yıllarında; tıpkı çevredeki diğer birçok handa olduğu gibi cezaevi görevi görmüş, bu süreç zarfında kadın ve çocuk mahkûmların bir kısmı burada tutulmuştur. Daha sonraları uzunca bir süre evsiz veya kimsesiz insanların konakladığı bir yer haline gelen han; 20. yüzyılın sonlarına doğru tekrar ticari amaçlarla kullanılmaya başlamıştır. Zemin katlarda deri dükkanları ve depolar bulunurken, üst kattaki odalar ise pansiyon tarzı konaklamalar için kiralanmıştır. Günümüzde ise kafelerin, el işi sanatların yapıldığı atölyelerin, hediyelik eşya dükkanlarının ve ofislerin bulunduğu çok amaçlı bir merkez konumundadır.

Mimari

16.-17. yüzyıllar arasında yaptırıldığı tahmin edilen Pilavoğlu Hanı; ahşap hatıllı, kiremit çatılı, klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bir yapıdır. İki katlı olarak inşa edilen hanın ortasında üstü açık bir avlu bulunmaktadır ve avluya bakan iç kısımlarda revaklar yer almaktadır. Üst kattaki revaklar alttan ahşap direklerle desteklenmiştir. Günümüze gelene kadar farklı dönemlerde irili ufaklı tadilatlar geçirdiği için bu yenilemeler sırasında özgün mimari özelliklerinin çoğunu kaybetmiştir. Bugün; ikinci kattaki, doğu tarafında bulunan revak kapatılmış durumdadır ve giriş - çıkışlar hanın doğusu ile batısına açılan iki kapıdan sağlanırken, batı tarafındaki kapı duvar örülerek iptal edilmiştir.

İlgili Etkinlikler

ANITKABİR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların &oum...

Puan: 0
ATATÜRK EVİ

    ATATÜRK EVİ     Atatürk’&uu...

Puan: 0
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESİ

 100 yıl öncesinin köy hayatı “Altınköy...

Puan: 5
PTT PUL MÜZE GEZİSİ

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya &cce...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı