TÜRK HAMAM MÜZESİ

  • TURİZM
Merkez Tarih
TÜRK HAMAM MÜZESİ 2021-09-21 14:15:00 / 2022-02-28 13:30:00

Türk Hamam Müzesi Türk hamam ve temizlik kültürünü belgeleme, koruma ve geleceğe aktarma düşüncesiyle kurulmuştur. Bir kasaba hamamı olarak 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Hamamı mimarî bir değer olarak müze tarafından gerekli restorasyon çalışmaları ile koruma altına alınmıştır.
Kolay erişilebilir olmak Türk Hamam Müzesinin başlıca amaçlarından biridir. Toplumun bütün katmanlarından insanlara aynı içtenlik ve saygı anlayışı ile yaklaşarak onların Türk hamamları ve hamam kültürü hakkında gerçek, yaşanılmış bilgilere ulaşmalarını sağlamak müzenin temel hedefidir.
Müzede farklı öğrenme biçimlerine yönelik yapılan sergilemeler ziyaretçilerin müzeden en üst düzeyde yararlanmalarını sağlamak içindir.  Aynı amaçla müze etiket ve bilgi panolarında iki dilli (Türkçe-İngilizce) anlatıma başvurulmuştur. Ziyaretçilerin ekonomik anlamda müzeye erişimlerini kolaylaştırmak için müze giriş ücretleri asgari düzeyde tutulmuştur. Ne var ki müze kolay ulaşılabilir bir müze olma konusunda mekândan kaynaklanan sorunlar nedeniyle fiziksel engellilerin ulaşımı için uygun değildir. Ancak görme engelli ziyaretçilerimiz müze uzmanları ve/veya rehberler eşliğinde yapılan turlardan yararlanabilir ve bazı eserlere dokunarak eser hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir.
Türk Hamam Müzesi belli bir koleksiyon politikasına sahiptir. Müze sahip olduğu koleksiyonun çok büyük bir kısmını satın alma yoluyla edinmiş ancak koleksiyonun önemli eserleri Hamide Özalp tarafından geçici bir süre ile sergilenmek üzere müzeye verilmiştir. Bunun yanı sıra oldukça sınırlı sayıda eser müzeye bağışlanmıştır. Müze var olan koleksiyonunu türünün ve döneminin en nitelikli eserlerini edinmeye çalışarak tamamlamak ve zenginleştirmek üzere girişimlerde bulunmaktadır. 
Müzenin eğitim politikası ise öncelikle ziyaretçilere uygun bir eğitim ortamı sunma ekseninde önem kazanmaktadır. Gerçek iletişim yoluyla öğrenme yöntemlerini benimseyen müzede müze uzmanları ve özel eğitimli rehberlerle yapılan müze gezileri müzenin eğitim felsefesi hakkında ipucu vermektedir.  

Ziyaret Saatleri:

01 Nisan- 01 Kasım:  09.00 – 19.00
01 Kasım -01 Nisan:  09.00 – 17.30

Giriş Ücretleri:

Tam Bilet: 5 TL
İndirimli: 4 TL

İlgili Etkinlikler

ANITKABİR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların &oum...

Puan: 0
ATATÜRK EVİ

    ATATÜRK EVİ     Atatürk’&uu...

Puan: 0
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESİ

 100 yıl öncesinin köy hayatı “Altınköy...

Puan: 5
PTT PUL MÜZE GEZİSİ

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya &cce...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı