TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ HUKUK MÜZESİ

  • TURİZM
Merkez Tarih
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ HUKUK MÜZESİ 2018-07-01 10:00:00 / 2022-07-01 10:00:00

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi 

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi 5 Nisan 2012 tarihinde Avukatlar Haftası’nda açılmıştır. Türkiye’nin ilk ve tek hukuk müzesidir. Müze koleksiyonunda, düşünce ve uygarlık tarihinin gelişimine paralel olarak hukukun geçirdiği tarihsel dönüşümü görsel olarak yansıtan sanatsal objeler bulunmaktadır.

Müze envanterinde çeşitli dönemlere ait hukukçu giysileri, hukuksal belgeler, hukukçuların kullandığı eşyalar, diploma ve ruhsatnameler, çivi yazısı tabletler, Osmanlıca hukuk kitapları, fotoğraflar, foto kartlar ve heykeller bulunmaktadır. Müze, mitolojiden başlayarak günümüze kadar hukuk dünyasında görsel bir yolculuk sunmaktadır. Müzede toplam olarak 421 adet eser sergilenmektedir.

Müzedeki eğitim etkinliklerinde çocuklar gençler ve yetişkinlere yönelik farklı programlar kullanarak toplumda hukuk bilinci oluşturmak ve katılımcıları sanatla buluşturmak amaçlanmaktadır. Yorum ve yaratıcı düşünmenin ön planda tutulduğu etkinliklerde atölye uygulamaları ile hukuk sanatının ve hukuk bilgisinin sanatla birleştirilebileceği farkındalığı oluşturulmaktadır.

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi Tatil Günleri: Hafta sonu ve resmi tatiller

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

İlgili Etkinlikler

ANITKABİR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların &oum...

Puan: 0
ATATÜRK EVİ

    ATATÜRK EVİ     Atatürk’&uu...

Puan: 0
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESİ

 100 yıl öncesinin köy hayatı “Altınköy...

Puan: 5
PTT PUL MÜZE GEZİSİ

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya &cce...

Puan: 0
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı